Nová umelá tráva i osvetlenie na štadióne MŠK Žilina

Podmienky na štadióne MŠK Žilina sa zlepšujú aj vďaka Fondu na podporu športu. Víkendový ligový návrat Tomáša Hubočana isto potešil domácich fanúšikov rovnako ako nula v tabuľke inkasovaných gólov proti Košiciam. Šošoni všetkých vekových kategórií si zároveň môžu vďaka úspešne ukončenému projektu v rámci INFRA 3 vychutnať aj novú trávu v Strážove a vylepšené osvetlenie. Ešte v roku 2022 sa klubu pod Dubňom podarilo prostredníctvom INFRA 2 zrekonštruovať osvetlenie futbalového štadióna, vďaka ktorému štadión spĺňa svetelno-technické požiadavky a štandardy na odohranie zápasov a televízne prenosy najvyšších futbalových súťaží podľa pravidiel UEFA.

„V sobotu po neformálnom kontrolnom dní na stavbe UNIZA, kde vyrastá nová multifunkčná hala ako z vody, som s radosťou zavítal na futbalový zápas MŠK Žilina - FC Košice. Najviac ma na ňom potešil návrat legendy klubu i slovenskej reprezentácie Tomáša Hubočana zo zahraničia domov do Niké ligy, lebo potrebuje vzory. Výsledky práce celého klubu MŠK Žilina sú zároveň vzor pre všetkých. Sú nespochybniteľné a obdivuhodné. Žiadny slovenský klub nepripravil viac reprezentantov cez zahraničie pre seniorskú reprezentáciu od 1993 až doteraz ako oni - roky stálice jej základnej zostavy ako Martin Dúbravka, Peter Pekarík, Tomáš Hubočan, Marek Mintál, ale i poctivci ako Viktor Pečovský, Adam Nemec, Zdeno Štrba a ich nástupcovia ako už nový kapitán Milan Škriniar, Dávid Hancko, Denis Vavro či László Bénes sú toho dôkazom. Filozofiu MŠK Žilina roky určuje nielen Karol Belaník, ale najmä jej majiteľ Jozef Antošík. A výsledky jeho práce, či v papierenskom biznise, treske alebo futbale, hovoria sami za seba. Som rád, že klub bol úspešný vo výzvach fondu a show z nových svetiel pri jedinom góle som i vďaka spolufinancovaniu z neho mohol vidieť na vlastné oči. MŠK Žilina, nech sa darí naďalej!” povedal Ladislav Križan, predseda správnej rady Fondu na podporu športu.

Hubocan_Krizan
Predseda správnej rady Fondu na podporu športu Ladislav Križan s Tomášom Hubočanom.

 

BULLETIN MŠK Žilina vs Košice (25. 11. 2023)

Počas predošlých týždňov prešli výmenou kobercov hneď dva naše futbalové areály. Jedna z najlepších prírodných tréningových plôch v Budatíne sa dočkala úplne novej trávy, v Strážove sa zas družstvá Akadémie MŠK môžu po šiestich rokoch tešiť na nový povrch. Detaily o týchto výmenách prezradil technický manažér MŠK Filip Tornáry.

Strážov, ktorý je najviac vyťažované ihrisko v MŠK, musel po šiestich rokoch naozaj vysokej záťaže (denne zhruba 5 hodín tréningov či zápasov) rovnako vymeniť koberec. Starú umelú trávu nahradila kvalitnejšia, nová vďaka spolufinancovaniu Fondu na podporu športu.

MSK Zilina

„Umelý vlas na trávniku v Strážove už bol naozaj zodratý tréningovými hodinami. Časom ten vlas uľahne a už ho úplne nedokážeme postaviť. Ak sa to aj snažíme kefou vyčesať, vytrháme pritom mnoho trávy, ktorá je doň všitá. Preto bola potrebná výmena. Na „veľkom“ ihrisku sa menil len koberec. Podklad – pružná podložka – sa neodstraňovala, avšak bolo potrebné vymeniť jej poškodené, nerovné časti. Okrem veľkého ihriska sme v Strážove vybudovali úplne nové ihrisko, ktoré spĺňa normy pre ihriská na malý futbal. Získali sme tak novú tréningovú plochu s takmer 1800 m2, kde môžu trénovať naše futbalové nádeje. Nový koberec je jeden z najkvalitnejších na trhu, porovnateľný s tým na hlavnom štadióne. Celá rekonštrukcia, ktorú zastrešovala spoločnosť Transtav TT s.r.o.,  trvala takmer šesť týždňov. V rámci projektu, ktorý spolufinancoval Fond na podporu športu sumou presahujúcou 207-tisíc eur, sme vymenili aj osvetlenie oboch ihrísk za nové LED svetlá, čo sa odrazí na úspore elektrickej energie a zároveň sa výrazne zlepší rovnomernosť a sila osvetlenia. Aktuálne tak areál spĺňa viaceré podmienky potrebné pre možnosť odohratia zápasov vyšších súťaží (II.liga),“ povedal Tornáry a dodal, že areály Budatín a Strážov potrebovali vyriešiť na jeseň vopred, pretože klub čakajú ďalšie prestavby a s tým súvisiace výpadky tréningových plôch.

Predseda správnej rady Fondu na podporu športu Ladislav Križan (v strede) s Jozefom Antošíkom, majiteľom MŠK Žilina (vľavo) a Karolom Belaníkom, športovým manažérom MŠK (vpravo).
Ladislav Križan, predseda správnej rady Fondu na podporu športu s Jozefon Antošíkom, majiteľom MŠK Žilina (vľavo) a Karolom Belaníkom, športovým manažérom MŠK Žilina (vpravo).

 

NOVÉ OSVETLENIE NA ŠTADIÓNE MŠK ŽILINA

Modernizácia osvetlenia futbalového štadióna nie je síce úplne typický projekt energetickej efektívnosti, ale o to zaujímavejší. Primárny cieľ v tomto prípade totiž nebola úspora elektriny, ale výmena už amortizovaného a poruchového osvetlenia za také osvetlenie hracej plochy, vďaka ktorému štadión spĺňa svetelno-technické požiadavky a štandardy na odohranie zápasov a televízne prenosy najvyšších futbalových súťaží podľa pravidiel UEFA.

Pred rekonštrukciou bolo na štadióne 168 halogénových svietidiel (na každom zo štyroch rohových stožiarov po 42). Po rekonštrukcii je tu celkom 200 najmodernejších LED svietidiel. Na stožiaroch je inštalovaných 120 LED svietidiel (na každom 30), zároveň sú aj na hlavných tribúnach (východnej i západnej po 26) a za bránkami (na južnej i severnej po 14).
Aj napriek vyššiemu počtu svetelných bodov sa podarilo po úplnom nastavení dosiahnuť 50-percentnú úsporu EE. A to nielen zníženým príkonom, ale aj vyspelým riadením osvetlenia. Intenzita svietenia jednotlivých bodov sa zároveň prispôsobuje intenzite denného svetla, možno ju takisto jednoducho manažovať, čo sekundárne prináša ďalšie úspory. Celý projekt sa podarilo realizovať za tri mesiace.

MSK svetla

V piatok 17. júna 2022 sa na Štadióne MŠK Žilina začalo s realizáciou výmeny svetiel na umelom osvetlení hracej plochy v rámci projektu „Modernizácia osvetlenia futbalového štadióna MŠK Žilina“. Projekt, ktorý náš klub pripravil v spolupráci so spoločnosťou AE group, s.r.o., bol podporený dotáciou z Fondu na podporu športu v rámci výzvy na výstavbu, rekonštrukciu a modernizáciu športovej infraštruktúry v sume 406 853,85 eur. Spolufinancovanie klubu MŠK Žilina bolo vo výške takmer 400 000 eur.

Celá demontáž, montáž i dodávka komponentov prebehla aj napriek zložitej situácii takmer do bodky v súlade s dohodnutými termínmi a harmonogramom. Ku koncu augusta boli podľa plánu všetky práce ukončené a nové svietidlá napojené a pripravené na skúšku.

„Následne sa v septembri uskutočnilo nastavenie svietidiel, ktoré vykonala talianska spoločnosť Fael Luce, ktorá disponuje špeciálnou technológiou. Po tejto kalibrácii bol Štadiónu MŠK Žilina udelený certifikát osvetlenia, ktorý je potrebný na splnenie najvyššej Kategórii 4 podľa UEFA,“ vysvetlil Karol Karol Feranec, riaditeľ MŠK Žilina. 

Realizácia projektu modernizácie osvetlenia na štadióne MŠK Žilina bola nevyhnutná z dvoch hlavných dôvodov. Prvý bolo zastarané a čoraz menej efektívne osvetlenie z halogénových svietidiel, ktoré boli už po svojej životnosti a ich svietivosť bola nižšia a chybovosť vyššia. Druhý dôvod bola energetická náročnosť týchto svietidiel. „Ich výmenou sme dosiahli zhruba 50 percent úsporu spotreby elektrickej energie, zvýšili sme hodnotu Luxov na niektorých miestach ihriska štadióna aj 3 až 4-násobne. Ovládanie svetiel je veľmi jednoduché a umožňuje aj využitie rôznych svetelných efektov. Zároveň nové svietidlá poskytujú omnoho lepšie parametre pre TV prenosy. V neposlednom rade opäť spĺňame kritéria svietivosti, ktoré sú nastavené riadiacimi orgánmi pre futbal. Výmena zabezpečila lepšie a komplexnejšie osvetlenie hracej plochy, ešte kvalitnejší vizuálny zážitok pre fanúšikov a napriek vyššiemu počtu svietidiel úsporu nákladov na energie, čo je v súčasnej dobe veľmi aktuálne,“ uzavrel Feranec.

MŠK ŽILINA + (luc)