Bazén SPU v Nitre otvorený

Slovenská poľnohospodárska univerzita v Nitre ukončila rekonštrukciu bazéna Centra univerzitného športu SPU v Nitre.

„Keď prišlo v januári 2021 ku zatvoreniu jedného z mála fungujúcich bazénov v Nitre, situácia bola veľmi vážna. Som extrémne rád, že tím zanietených ľudí na Slovenskej poľnohospodárskej univerzite v Nitre pod vedením prorektora, pána profesora Tótha, prišiel s projektom, ktorý po našej osobnej návšteve v Nitre ešte doplnili a bol úspešný v príslušnej infraštruktúrnej výzve. Bez pomoci Fondu na podporu športu vo výške vyše 750-tisíc eur, ku ktorej univerzita pridala 500-tisíc eur, by sme neboli tam, kde sme dnes a nemali by sme pred sebou ďalší zrekonštruovaný 25-metrový bazén so šiestimi dráhami v krajskom meste. Pri tomto projekte chcem obzvlášť oceniť rozmer, ktorý má aj univerzita vo svojom názve. Hovorím o dôraze na zelené technológie, dlhodobú udržateľnosť, nižšiu energetickú náročnosť celej prevádzky. Ukážková je spolupráca s mestom Nitra, s ktorým univerzita uzavrela memorandum tak, aby bazén neslúžil len akademickej obci, ale aj občanom mesta, ktorí budú ho môcť využívať aj v popoludňajších hodinách. Otvorenie je po Žiari nad Hronom, Poprade, Starej Ľubovni a prebiehajúcich projektoch v Košiciach a v Bratislave ďalšia dobrá správa pre slovenské plávanie,“ povedal Ladislav Križan, predseda správnej rady Fondu na podporu športu.

„Moderný bazén v krajskom meste má jednoznačne svoje miesto. Bude nesmierne dôležité debarierizovať plaváreň, aby zdravotne znevýhodnení športovci mohli využívať novú bezbariérovú rampu, keďže práve plávanie je ideálne nielen športovanie, ale aj rehalibitáciu,“ doplnil Miroslav Dráb, člen správnej rady Fondu na podporu športu a výkonného výboru Slovenského zväzu ľadového hokeja, generálny manažér slovenského parahokejového tímu a riaditeľ hokejového klubu MHK Dolný Kubín.

Pre verejnosť bude bazén otvorený od utorka 17. októbra.

Komplexná obnova bazéna stála vyše 1,3 milióna eur, z toho 751-tisíc eur získala univerzita z Fondu na podporu športu v rámci výzvy Výstavba, rekonštrukcia a modernizácia športovej infraštruktúry.

Nový antikorový bazén so šiestimi plaveckými dráhami a mobilným zdvihákom na spúšťanie imobilných osôb do bazéna bude TOP plavecký bazén v Nitre.

BAZÉN V ČÍSLACH:

  • Celkové náklady: 1 318 134,58 eur
  • Príspevok Fondu na podporu športu: 751 342,75 eur
  • Počet plaveckých dráh: 6
  • Rozmery bazéna: 25 x 12 metrov
  • Hĺbka bazéna: 1,35 - 1,8 metra
  • Úspora primárnej energie po rekonštrukcii: 31 percent/rok
  • Zníženie emisií skleníkových plynov: 30 percent/rok

(luc)