Na obnovený trenčiansky zimný štadión Pavla Demitru sa vrátil život

Zimný štadión, ktorý nesie od jesene 2011 meno po vynikajúcom Pavlovi Demitrovi a ktorý je výnimočný aj mimoriadne úspešnou hokejovou érou, absolvoval počas ostatných takmer deviatich mesiacov rozsiahlu rekonštrukciu.

Od pondelka 13. februára 2023 je opäť k dispozícii hokejistom, krasokorčuliarom i verejnosti.

„Táto modernizácia bola prvým z projektov športovej infraštruktúry národného významu podporených z prostriedkov Fondu na podporu športu. Chcem zdôrazniť, že bez podpory samosprávy, ktorá je vlastníkom i prevádzkovateľom štadióna, by v Trenčíne zimný štadión už nefungoval. Preto si mimoriadne vážim signál, ktorý mesto a jeho poslanci vyslali tým, že aj v ťažkom období poznačenom pandémiou a vojnou našli ešte v minulom roku dohodu a vyčlenili značnú sumu aj z mestského rozpočtu na rekonštrukciu zimného štadióna,“ povedal Ladislav Križan, predseda správnej rady Fondu na podporu športu.

Zimný štadión P. Demitru prešiel v minulých rokoch dvoma zo štyroch plánovaných fáz dlhodobej obnovy. Aktuálne ukončili tretiu etapu jeho rekonštrukcie.

Dukla Trencin

ZAČIATOK UŽ V ROKU 2018

V roku 2018 získalo mesto Trenčín vo výzve Slovenského zväzu ľadového hokeja dotáciu vyše 535-tisíc eur, ďalších takmer 132-tisíc eur zaplatilo zo svojho rozpočtu. Mohli sa tak uskutočniť práce na obnove vyše 20-ročného chladiarenského zariadenia, vrátane rozvodov. Divácke tribúny, vstupnú halu, chodbu a šatňu hostí na zimnom štadióne vynovili v roku 2019. Na rekonštrukciu prispela miliónovou dotáciou Vláda Slovenskej republiky. Zvyšných vyše 120-tisíc eur doplatilo mesto zo svojho rozpočtu.

V zatiaľ poslednej - tretej fáze - mesto rekonštruovalo opláštenie strechy. „Kompletne sa vymenila strecha a izolácia, okrem konštrukcie. Nainštalovali sa prívody na vzduchotechniku, nové osvetlenie, scénické osvetlenie, ozvučenie. Výsledkom prác je aj výrazne lepšia akustika v interiéri. Šlo o investíciu za vyše 3 milióny eur. Fond na podporu športu na ňu poskytol príspevok takmer 1 140 000 eur. Zvyšok doplatí mesto,“ povedal primátor Richard Rybníček. Práce na tretej etape rekonštrukcie štadióna realizovala spoločnosť Adifex.

TN

AJ ŠATNE A NOVÁ KOCKA

Čas, kým bol zimný štadión zatvorený, využili aj na mestskú investičnú akciu, ktorou obnovili dokopy sedem šatní pre mládež, trénerov a rozhodcov, vrátane sociálnych zariadení. Investíciu za takmer 160-tisíc eur dokončili v závere minulého roka. Do vybavenia šatní úložnými boxami a lavičkami investovali necelých 90-tisíc eur. Na štadióne pribudla aj nová multimediálna informačná kocka za 180-tisíc eur, ktorá je už umiestnená nad ľadovou plochou.

TN

PRÍPRAVA NOVÉHO OPLÁŠTENIA ŠTADIÓNA

V neskoršej štvrtej fáze obnovy zimného štadióna sa počíta s jeho kompletným opláštením, s novou prístavbou na rozšírenie zázemia a s namontovaním vzduchotechniky. Tieto práce si už nebudú vyžadovať zatvorenie arény.

Projektová dokumentácia na dokončenie celkovej rekonštrukcie je už pripravená. „V najbližších mesiacoch požiadame o financovanie z Plánu obnovy a odolnosti. Ak všetko pôjde podľa plánu, verím, že na konci roka 2024 by sme mohli mať hotovo. Ďakujem za podporu štátu, Slovenského zväzu ľadového hokeja, Fondu na podporu športu, vedeniu Dukly Trenčín a poslancom mestského zastupiteľstva, vďaka ktorým môžeme financovať tieto veľké zmeny,“ informoval primátor Richard Rybníček.

Zdôraznil, že Zimný štadión Pavla Demitru, zostáva naďalej v majetku a správe mesta Trenčín. Hokejový klub je na štadióne v prenájme za jedno euro.

„Trenčín je z nášho pohľadu v poradí tretí štadión, ktorý po Bratislave a Košiciach bude niesť prvky modernej arény. Keď bude kompletne dokončený, vieme si predstaviť reprezentačné zápasy v Trenčíne častejšie. Dokonca môžeme uvažovať aj o tom, že sem prinesieme medzinárodnú prestížnu akciu, napríklad Hlinka Gretzky Cup, ktorý sa dosiaľ pravidelne konal v Piešťanoch,“ skonštatoval prezident Slovenského zväzu ľadového hokeja Miroslav Šatan.

TN

DOTERAJŠIE INVESTÍCIE DO REKONŠTRUKCIE ZIMNÉHO ŠTADIÓNA P. DEMITRU OD ROKU 2018:

  • Štát (vláda SR + Fond na podporu športu): takmer 2 140 000 eur
  • SZĽH: vyše 535 tisíc eur
  • Rozpočet mesta Trenčín: vyše 2,54 milióna eur
  • SPOLU: 5,22 milióna eur

trencin.sk + luc + hom, FOTO HK DUKLA TRENČÍN