Štadión FC Petržalka s novým trávnikom aj vďaka podpore fondu

Nedeľný úvodný domáci zápas futbalistov FC Petržalka v novej sezóne 2. ligy priniesol aj jednu milú povinnosť. Tesne pred úvodným výkopom stretnutia, v ktorom domáci porazili Považskú Bystricu 2:1, bol do prevádzky slávnostne odovzdaný nový umelý trávnik, ktorého výmena na štadióne Petržalky prebehla v ostatných týždňoch. Ceremónie a slávnostného prestrihnutia pásky sa zúčastnili generálny riaditeľ FC Petržalka Andrej Kalina, starosta mestskej časti Petržalka Ján Hrčka a aj predseda správnej rady Fondu na podporu športu Ladislav Križan.

Projekt výmeny umelého trávnika na štadióne FC Petržalka je jedným z deväťdesiatich infraštruktúrnych projektov, ktoré Fond na podporu športu podporil celkovou sumou vyše 30 miliónov eur v rámci nedávno skončenej infraštruktúrnej výzvy. „Som veľmi rád, že správna rada jednohlasne schválila futbalovému klubu FC Petržalka finančný príspevok, vďaka ktorému už majú vymenenú umelú trávu, ktorá bola v minulosti mimoriadne vyťažovaná najmä jej mládežníckymi družstvami. Trénujú na nej totiž stovky bratislavských detí. Na tomto mieste chcem poďakovať aj mestskej časti Petržalka na čele so starostom Jánom Hrčkom, ktorá vyčlenila na tento účel tiež nemalé zdroje. Najväčšie poďakovanie patrí však ľuďom dlhodobo pôsobiacim v klube okolo Mareka Mojta, bývalého šéfa petržalského fanklubu Engeraufans a v súčasnosti spolumajiteľa klubu. Zachránili po roku 2008 spolu s ďalšími tradíciu klubu i hracích časov v nedeľu o pol jedenástej dopoludnia. Ľudia ako oni po celom Slovensku potrebujú pozitívne impulzy, aby mali motiváciu vytrvať nie pri biznise, ale pri filantropickej vášni vyžadujúcej vlastné peniaze. Verím, že projekt výmeny trávnika je jedným z takýchto pozitívnych impulzov a pomôže k ďalšiemu napredovaniu klubu, ktorý je známy výbornou prácou s mládežou. Nech sa FC Petržalka vysnívaný návrat do najvyššej súťaže po mládeži čím skôr podarí i u seniorov,“ prezradil predseda správnej rady Fondu na podporu športu Ladislav Križan

K výmene umelého trávnika došlo najmä z dôvodu opotrebovanosti pôvodnej plochy, ktorá bola v športovom areáli na ulici M. C. Sklodowskej položená ešte v roku 2016. Nová hracia plocha spĺňa všetky podmienky a certifikačné pravidlá futbalových autorít, pričom výrazným spôsobom napomôže k zlepšeniu tréningového procesu družstiev FC Petržalka. „Výmena umelého trávnika na našom štadióne predstavuje mimoriadne dôležitý infraštruktúrny projekt, ktorý bude mať pozitívny vplyv na ďalšie fungovanie klubu FC Petržalka. Okrem mužského družstva, ktoré hrá 2. ligu, zastrešuje náš klub v rámci futbalovej akadémie aj vyše 500 detí. Na to, aby sme vedeli všetkým týmto hráčom zabezpečiť kvalitný tréningový proces, bolo už nevyhnutné pristúpiť k výmene trávnika. Dnešná doba poznačená vysokým rastom cien nepraje športovému prostrediu. Z tohto dôvodu patrí Fondu na podporu športu veľká vďaka, pretože bez ich finančného príspevku by sme výmenu trávnika len ťažko dokázali zrealizovať,“ povedal generálny manažér FC Petržalka Andrej Kalina.

Významnú pomoc pri realizácii tohto infraštruktúrneho projektu poskytla aj samotná mestská časť Petržalka. Poslanci na zasadnutí petržalského miestneho zastupiteľstva totiž ešte koncom júna 2022 na tento účel schválili pre FC Petržalka prostriedky vo výške 80 tisíc eur. „Podpora športu a zdravého životného štýlu so zameraním na deti a mládež je pre nás v Petržalke jednou z hlavných priorít. FC Petržalka je najväčším športovým klubom v katastri našej mestskej časti s vyše storočnou históriou. Petržalská futbalová akadémia vychováva úspešných futbalistov aj vďaka každoročným finančným dotáciám, ktoré jej na tento účel radi poskytujeme. Projekt výmeny umelého trávnika petržalského futbalového štadióna, ktorý si po siedmich rokoch naozaj zaslúžil obnovu, sme i v kontexte konštruktívnej diskusie s partnermi a dohode v prospech futbalistov i širokej verejnosti vnímali ako ďalšiu príležitosť na rozvoj športu a radi sme ho opäť podporili, tentokrát sumou 80 tisíc eur,“ priblížil starosta Petržalky Ján Hrčka.

Foto: FC Petržalka