Európsky šampionát v biatlone s účasťou 34 krajín z piatich kontinentov

Už o pár dní uvidíme na Horehroní súťažiť biatlonovú elitu na majstrovstvách Európy. Bude to pre naše stredisko ďalšie veľké podujatie, na ktorom sa zúčastní približne 300 športovcov.

Na šampionát je prihlásených 34 krajín z piatich kontinentov. Prečo, keď ide o majstrovstvá Európy? Medzinárodná biatlonová únia druhý najväčší vrchol sezóny po svetovom šampionáte otvára pre všetky národy, aby mali možnosť zabojovať o medaily všetci, nie len Európania. Iné kontinentálne šampionáty sa pod hlavičkou IBU nejazdia.

Jednotlivé prihlásené krajiny môžeme rozdeliť do štyroch skupín - tie, ktoré k nám prídu v plnom zložení dvanástich pretekárov (6 žien a 6 mužov), no najlepších zo Svetového pohára nechajú oddýchnuť. Takých, ktorí prídu s najsilnejším zložením. Ďalších, ktorých ktorým zopár pretekárov do plného počtu chýba, no a potom sú ešte exotické národy, ktoré biatlon nerobia na profesionálnej úrovni a prichádzajú sem len v maličkých tímoch.

biathlon

Z tých najelitnejších krajín spomenieme Nórsko, Nemecko, Francúzsko, Taliansko, Rakúsko, Švédsko, Česko, Fínsko, Poľsko, Švajčiarsko, USA, Kanadu, Slovinsko a Estónsko. To sú tímy, ktoré sem prídu so svojimi tímami pre IBU pohár, no vystužení budú niektorými pretekármi zo Svetového pohára, ktorí si ešte napríklad na poslednú chvíľu chcú zaistiť účasť v prvom tíme pre MS.

Nasledujú tímy, ktoré sem privádzajú najlepších pretekárov, akých majú, teda takých, ktorí počas sezóny jazdievajú najmä Svetový pohár. To sú Ukrajina, domáce Slovensko, Bulharsko, Kazachstan, Lotyšsko, Litva, Moldavsko a Rumunsko.

Medzi menšie, no ešte nie úplne exotické tímy rátame BelgickoMaďarskoChorvátsko či Mongolsko, no a potom sú tu rôzni jednotlivci nadšenci z Bosny a HercegovinyŠpanielskaGréckaSeverného Macedónska, no a z ďalekých kútov sveta budeme u nás hostiť súťažiacich z BrazílieMexikaArgentíny Austrálie.

Fond na podporu športu prispel v rámci športovej infraštruktúry národného významu na modernizáciu Národného biatlonového centra Osrblie viac ako 715-tisíc eur.

biatlonosrblie.sk