Na Vlhovú 12 000 divákov: "Neviem si predstaviť, čo tam bude"

Slovenské stredisko v Jasnej privíta tretie podujatie Svetového pohára alpských lyžiarok v ére samostatnosti. Najlepšie lyžiarky sveta sa predstavia v Nízkych Tatrách najprv v sobotu v obrovskom slalome (9.30/13.00) a v nedeľu aj v špeciálnom slalome (9.30/12.15). Najväčšiu pozornosť bude pútať domáca pretekárka Petra Vlhová, pre ktorú bude výzva zopakovať na materskom svahu výsledky spred troch rokov.

Pod Chopkom sa preteky SP naposledy konali v sezóne 2020/2021, v ktorej Vlhová získala veľký glóbus celkovej víťazky. Bol to bezprecedentný úspech slovenského športu, nik iný nevyhral celosezónny seriál v zimnom olympijskom odvetví.  V oboch predchádzajúcich ročníkoch organizátori z dôvodu nepriaznivej predpovede vymenili poradie súťaží. V roku 2021 sa preto najprv uskutočnil slalom. V sobotu triumfovala Američanka Mikaela Shiffrinová pred Vlhovou a Švajčiarkou Wendy Holdenerovou. Liptáčka však o deň neskôr zvíťazila v emotívnom "obráku", druhé miesto obsadila Novozélanďanka Alice Robinsonová a tretia bola Shiffrinová. Pred ôsmimi rokmi bol obrovský slalom preložený zo soboty na pondelok. Aj vtedy medzi husto uloženými bránkami vyhrala Shiffrinová, pred Holdenerovou a Veronikou Velez-Zuzulovou, Vlhová skončila deviata. V "obráku" zvíťazila Rakúšanka Eva-Maria Bremová, druhá bola Nemka Viktoria Rebensburgová a tretia priečka vtedy patrila Talianke Federice Brignoneovej.

Jasnej boli pridelené súťaže dávno predtým, no v rokoch 2000 a 2002 zmarilo SP počasie v príliš skorých decembrových termínoch. Hostila však mnoho podujatí na čele s Európskym pohárom. Pod Chopkom sa organizovali aj svetové zimné univerziády či juniorské majstrovstvá sveta 2014, na ktorých slalomové zlato získala Vlhová. Preteky SP sa v Jasnej uskutočnili trikrát aj vo federálnej ére. V rokoch 1979 a 1982 súťažili muži, v roku 1984 ženy.

Vlhová sa pred Jasnou naladila dvoma pódiovými umiestneniami v slalome a vrátila sa späť do hry o malý glóbus za disciplínu. V slovinskej Kranjskej Gore triumfovala a využila vypadnutie Shiffrinovej. Vo Flachau skončila druhá za Američankou a v priebežnom poradí disciplíny stráca len 25 bodov na svoju najväčšiu rivalku. "Stále mám od seba najväčší tlak a chcem víťaziť. Každý chce, aby to doma dopadlo, čo najlepšie. Je to však šport a môže sa stať čokoľvek," povedala.

Organizátori museli v roku 2021 okrem starostlivosti o svah dbať na prísne bezpečnostné opatrenia v súvislosti s pandémiou koronavírusu. Fanúšikovia mohli sledovať preteky len prostredníctvom obrazoviek. To sa však v tomto roku zmení a podľa predsedu Organizačného výboru Jiřího Trumpeša očakávajú počas súťažného víkendu približne 12-tisíc divákov. "Ja si ani neviem predstaviť, čo tam bude. Ale samozrejme sa teším, bude to skvelé a bude tam veľa ľudí. Veľmi sa teším a v prvom rade sa budem snažiť lyžovať čo najlepšie a najrýchlejšie," skonštatovala Vlhová. V Jasnej sa predstavia aj ďalšie dve Slovenky (Rebeka Jančová a Sophia Poláková).

Pozitívne sa k prípravám vyjadril aj kontrolór Medzinárodnej lyžiarskej federácie (FIS) Wojciech Gajewski, ktorý vykonal minulý týždeň viacero testov a označil sneh na trati za vyhovujúci. "Máme za sebou už niekoľko ročníkov SP, no nikdy to nie je rutina. Ide o exteriérový šport, takže vždy nás niečo môže prekvapiť. Je však pravda, že máme viac skúseností a vieme si prácu v tíme lepšie rozdeliť," uviedla športová riaditeľka pretekov Jana Palovičová.

Fond na podporu športu prispel na podujatie sumou 766-tisíc eur.

Podujatie SP 2023/2024 v Jasnej:
sobota 20. januára: obrovský slalom (9.30/13.00)
svah: štart 1650 m, cieľ 1250 m, prevýšenie 400 m, dĺžka 1220 m, sklon max 37%, priemer 32,7%

nedeľa 21. januára: slalom (9.30/12.15)
svah: štart 1450 m, cieľ 1250 m, prevýšenie 200 m, dĺžka 600 m, sklon max 37%, priemer 32,7%

(tasr), FOTO Audi FIS Svetový pohár Jasná 2024