Vlhová si vážne poranila koleno, víťazkou Hectorová

Švédska lyžiarka Sara Hectorová triumfovala v sobotnom obrovskom slalome Svetového pohára v Jasnej. Tridsaťjedenročná pretekárka si postrážila náskok z 1. kola a odsunula na 2. miesto Američanku Mikaelu Shiffrinovú, ktorá stratila priepastných 1,52 sekundy. Tretia skončila Alice Robinsonová z Nového Zélandu (+2,71). Slovenka Petra Vlhová nedokončila 1. kolo a po nepríjemnom páde ju previezli do nemocnice.

Poradie prvej trojice po finálovom kole kopíruje úvodné. Svoj 95. triumf v prestížnom seriáli chcela dosiahnuť priebežná líderka celkového poradia SP Shiffrinová. Americká hviezda predviedla kvalitný výkon, ktorým hodila rukavicu Hectorovej. Švédka však zvládla tlak a suverénnym spôsobom zopakovala skvelú jazdu z prvého kola a zaznamenala svoje piate prvenstvo v "obráku" v kariére.

Kartami výrazne zamiešalo už prvé kolo, ktoré ovplyvnila prítomnosť ľadu na trati. Spomedzi elitných pretekárok ako prvá vypadla líderka celkového poradia v obrovskom slalome Federica Brignoneová, ktorá spadla už na štvrtej bránke. Po jej páde nastavila latku s dvojkou Lara Gutová-Behramiová zo Švajčiarska a o tri sekundy ju prekonala Hectorová.

Náročnosť zjazdovky Lúková sa podpísala aj na čase Valerie Grenierovej, ktorá zaostala o 4,59 sekundy. Talianka Marta Bassinová dokonca prišla do cieľa s mankom 8,21 s. Najvýraznejšie sa dokázala Hectorovej priblížiť priebežná líderka SP Mikaela Shiffrinová, ktorá stratila "len" sekundu.

Tisíce slovenských fanúšikov "zmrzli" už po pár sekundách jazdy zlatej olympijskej medailistky z Pekingu. Vlhová na ľadom pokrytej trati na výjazde z deviatej brány vyšla z ideálnej stopy, v snahe o korekciu zatlačila na vnútornú lyžu a stratila kontrolu. Výsledkom toho bol nepríjemný pád. V snahe predísť mu si Vlhová navyše podvrtla koleno a skončila v opatere lekárov, ktorí ju na záchranných saniach zviezli dolu zo zjazdovky a následne transportovali vrtuľníkom na vyšetrenie do nemocnice. Vlhová za búrlivého potlesku zamávala svojim fanúšikom.

."Správy sú bohužiaľ smutné. Petra utrpela poškodenie väzov v kolene, je v opatere lekárov, ktorí sa špecializujú na tento druh zranení," povedal manažér tímu Richard Galovič. Dodal tiež, že 28-ročná lyžiarka si pri páde silno udrela aj hlavu a rameno. Vlhová fanúšikom odkázala: "Ďakujem všetkým za obrovskú podporu. Verím, že všetko zvládnem. Budem bojovať o čo najskorší možný návrat na lyže."

Vlhova

Výsledky sobotného obrovského slalomu SP v Jasnej:
        1. Sara Hectorová (Švéd.) 2:17,80 min., 2. Mikaela Shiffrinová (USA) +1,52 s, 3. Alice Robinsonová (N. Zél.) +2,71, 4. Zrinka Ljutičová (Chorv.) +4,33, 5. Thea Louise Stjernesundová (Nór.) +4,40, 6. Lara Gutová-Behramiová (Švajč.) +4,49, 7. A.J. Hurtová (USA) +4,60, 8. Ragnhild Mowinckelová (Nór.) +4,64, 9. Camille Rastová (Švajč.) +5,03, 10. Kasa Vickohoffová-Lieová (Nór) +5,52,..., Petra VLHOVÁ, Rebeka JANČOVÁ, Sophia POLÁKOVÁ (všetky SR) nepostúpili do 2. kola
        

Celkové poradie SP (po 21 zo 43 súťaží):
        1. Shiffrinová 1109 b., 2. VLHOVÁ 802, 3. Gutová-Behramiová 789, 4. Federica Brignoneová (Tal.) 787, 5. Hectorová 618, 6. Sofia Goggiová (Tal.) 582

Poradie v obr. slalome (7 z 11):
        1. Gutová-Behramiová 485, 2. Brignonová 460, 3. Shiffrinová 429, 4. Hectorová 372, 5. Valerie Grenierová (Kan.) 327, 6. VLHOVÁ 297

Fond na podporu športu prispel na podujatie sumou 766-tisíc eur.

(tasr+luc), FOTO TASR - Michal Svítok, Martin Baumann