Za víťazstvom, zážitkami, emóciami…

Naša lyžiarska šampiónka PETRA VLHOVÁ je pred víkendovými pretekmi SP vo svojej „obývačke“ veľmi dobre naladená

Tretíkrát v kariére zažije Petra Vlhová preteky Svetového pohára v zjazdovom lyžovaní vo svojej „obývačke“. Po rokoch 2016 a 2021 sa najlepšie pretekárky v slalome a obrovskom slalome predstavia na Liptove v stredisku Jasná a naša olympijská šampiónka sa z toho veľmi teší. Do sobotňajšieho „obráku“ aj nedeľňajšieho slalomu ide s jasným cieľom, ktorý bližšie definovala počas štvrtkovej online tlačovej konferencie, na ktorej boli médiám k dispozícii dvaja najdôležitejší členovia Niké Ski Team Petra Vlhová.

Na otázky najskôr odpovedal hlavný tréner tímu Mauro Pini, ktorý zhrnul dianie uplynulých dní. „Vo Flachau to bol intenzívny večer a preteky na vysokej úrovni. Je to však prirodzené, sme v strede sezóny a takto by to malo byť. Sme veľmi šťastní, aký výkon Petra predviedla a že dala všetko do toho, aby vyhrala. Mikaela urobila to isté a opäť sa potvrdilo že tieto dve pretekárky dokážu posúvať latku výkonnosti naozaj vysoko. Mikaela urobila menej chýb, ale môžem potvrdiť, že všetci v našom tíme sú na Petru veľmi hrdí,“ povedal švajčiarsky kouč, ktorý sa už tiež teší na atmosféru pod Chopokom. „Veľmi sa teším, že budeme môcť s každým zdieľať naše obrovské emócie. Je skvelé, koľko fanúšikov sme mali na posledných pretekoch v zahraničí a určite budeme mať za sebou skvelú kulisu aj teraz. Som si istý, že nepodľahneme tlaku, ale naopak, dokážeme ho pretaviť do pozitívnej energie. Petra už má dostatok skúsenosti, v Jasnej už vyhrala, takže to nebude pre ňu nič nové. Sme pripravení a vidíme, že Petina krivka výkonnosti narastá. Presne v tomto čase sme chceli byť na takej úrovni. Chcem sa poďakovať všetkým v tíme, ktorí k tomu prispeli. Teraz to už len potrebujeme čo najlepšie nastaviť a zmanažovať. Našu bežnú rutinu meniť nebudeme. Presne vieme, ako postupovať pred pretekmi, keď chceme dostať Petru do najlepšieho mentálneho aj fyzického stavu,“ dodal Mauro Pini.

Ako povedal, 28-ročná Petra Vlhová vie, ako chutí víťazstvo v Jasnej. Pred tromi rokmi stála na najvyššom stupienku po pretekoch v obrovskom slalome. V slalome bola v zime 2021 druhá, tesne za Američankou Mikaelou Shiffrinovou, s ktorou v tejto sezóne jednoznačne ovládli slalomové preteky. Petra uspela v troch, Mikaela má na konte o jeden triumf viac. S čím bude spokojná po víkendových pretekoch? „Keď predvediem moje jazdy. Keď sa budem cítiť dobre, dám do toho všetko a nebudem robiť chyby. A či už to vyjde na víťazstvo alebo na pódium, budem to musieť akceptovať,“ povedala celková víťazka Svetového pohára 2020/21.

Najlepšie pretekárky si z Jasnej odvezú ako cenu korunku z dielne šperkárky Petry Tóthovej. „V prvom rade chcem vyhrať a ak potom dostanem niečo pekné v podobe korunky, bude to už len čerešnička. Primárne pôjdem za víťazstvom, po ktorom si budem pamätať zážitky, emócie a ľudí okolo. Vecná cena by bola len bonus,“ zdôraznila úradujúca olympijská šampiónka v slalome, ktorá sa prakticky celý minulý týždeň pripravovala v Jasnej: „Bol to dobrý tréning na obe podujatia, teda na Flachau a aj na domáce preteky. Samozrejme, kopec poznám odmalička, najazdila som na ňom x kilometrov, ale je dobré, že som si ho mohla znovu vyskúšať. Preteky nebudú ľahké, v slalome ani v obrovskom slalome. Veľa bude závisieť od podmienok, ale verím, že budú skvelé, budú to vydarené preteky a pôjde sa mi dobre.“

Petru Vlhovú budú na jej domácom svahu podporovať naživo desaťtisíce fanúšikov. „Som šťastná, keď vidím, koľko ľudí ma podporuje na pretekoch takmer po celom svete. V strediskách ako Flachau či Kranjska Gora je to špeciálne a teraz to bude ešte iné. Veľmi sa teším, že sa predstavím vo svojej rodnej krajine.“ S tým je však spojený aj zvýšený tlak. Ako sa s tým naša šampiónka vyrovnáva? „Keby si to všetko pripustím, zrútim sa a nepostavím sa ani na štart. Už som sa veľa naučila, preteky v Jasnej sa aj preto snažím brať ako ostatné preteky. Aj v Kranjskej Gore či vo Flachau sa cítim takmer ako doma, takže možno mi aj týmto pomohli fanúšikovia, že mi vytvárajú takéto podmienky. Ak by nikam nechodili a tu by ich zrazu bolo veľa, možno by som z toho bola v šoku. Teraz som však na to zvyknutá a budem pripravená. Pred pretekmi som vo svojej bubline, aby som sa dokázala koncentrovať na to, čo je dôležité. Verím, že sa dobre vyspím a budem v pohode,“ dodala Petra Vlhová.

JEDEN Z MNOHÝCH SNOV

Z predchádzajúcich účastí v Jasnej má, pochopiteľne, krajšie spomienky na rok 2021, keď ovládla preteky v obrovskom slalome a v slalome skončila druhá za Mikaelou Shiffrinovou. „Ten víkend mi naozaj vyšiel, veľmi som sa z toho tešila. Boli to časy covidu, bolo to iné, ale vyhrať v Jasnej je niečo neuveriteľné. Bol to jeden z mnohých snov, ktoré som chcela dosiahnuť,“ vyznala sa zo svojich pocitov Petra Vlhová.

Fond na podporu športu prispel na podujatie sumou 766-tisíc eur.

(smc), FOTO Audi FIS Svetový pohár Jasná 2024