Základná škola na Plickovej v Rači je ako nová, po 15 rokoch opätovne otvorila svoje brány

Prezidentka Slovenskej republiky Zuzana Čaputová otvorila v pondelok nový školský rok na Základnej škole na Plickovej ulici v bratislavskej Rači. Deťom odkázala, aby sa v škole veľa naučili a našli si dobrých kamarátov. Učiteľom popriala veľa trpezlivosti.

Fond na podporu športu prispel na rozvoj športovej infraštruktúry v súčte sumou viac ako milión eur.

„Dnes som sa mal možnosť zúčastniť na slávnostnom otvorení školského roka na základnej škole Plickova v Bratislave. Dôvod bol prozaický, Fond na podporu športu bol jedným z kľúčových partnerov tohto najnáročnejšieho projektu v histórii mestskej časti Bratislava-Rača od roku 1989. Za viac ako štyri roky od prvotného návrhu na obnovu školy až dodnes to zahŕňalo extrémne množstvo práce. A preto si tím okolo pána starostu Drotována zaslúži obrovské uznanie. Som veľmi rád, že popri ministerstve, samospráve aj Fond na podporu športu prispel k tomu, že sa znova po pätnástich otvorila moderná škola pre 21. storočie. Príspevok v sume necelých 400-tisíc pomohol zrekonštruovať tamojšie vnútorné športoviská, malú a veľkú telocvičňu, vznikla aj nová sála. Zároveň sa vďaka INFRA 3 uskutoční úprava vonkajších športovísk v sume okolo 600-tisíc eur. Aj toto je ďalší príklad, že keď človek nielen sníva, ale aj tvrdo maká naprieč volebnými obdobia, je možné zrealizovať aj unikátne projekty. Veľká gratulácia všetkým dotknutým!“ povedal Ladislav Križan, predseda správnej rady Fondu na podporu športu.

V Bratislavskom kraji každoročne pribudne 8 000 obyvateľov. „Za desať rokov je to taký počet, akoby v regióne vyrástla nová Žilina alebo nová Banská Bystrica. Je to nesmierna záťaž na infraštruktúru kraja – na cesty, sociálne služby, školstvo či životné prostredie. Aj toto je jednou z príčin, prečo ešte donedávna chýbalo v Bratislavskom kraji na základných školách približne 9 000 miest. Preto som rád, že sa nám v spolupráci s Ministerstvom investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie podarilo získať pre základné školy v kraji vyše 60 miliónov eur, z ktorých pokryjeme viac ako polovicu chýbajúcich kapacít. Jednou zo škôl, ktoré vďaka spolupráci štátu, župy a mestskej časti získa nové miesta, je Rača,“ vyhlásil predseda Bratislavského samosprávneho kraja Juraj Droba.

Základná škola na Plickovej ulici bola pôvodne otvorená v roku 1972. Budova postupom času výrazne schátrala a keďže nespĺňala ani elementárne podmienky na výučbu, v roku 2007 bola vyradená zo siete škôl. V roku 2008 bola zatvorená. V ďalších rokoch sa technický stav budovy ešte viac zhoršil, počet obyvateľov Rače narastal a z nedostatku miest pre školákov sa stal naozaj vážny problém.

„Dokončením rekonštrukcie sa skončil príbeh, ktorý sa začal vo februári 2019. Vtedy málokto veril, že sa v Rači ešte obnoví škola na Plickovej. Išlo o veľmi náročný projekt, o ktorom by som vedel napísať veľmi hrubú knihu. Veľa sme sa na ňom celý náš tím naučili. Ďakujem všetkým, ktorí sa na tomto projekte podieľali. Preskákali sme si rôzny vlny korony, infláciu, nedostatok materiálu, vojnu na Ukrajine, rôzne nástrahy veľkej stavby,“ dodal starosta Rače Michal Drotován.

Pred

PO

TASR, BSK, luc