Zasadnutie správnej rady aj o strategických projektoch športovej infraštruktúry v Bratislave

„Som nesmierne rád, že sa nám podarilo nadviazať na tradíciu z Banskej Bystrice a mohli sme si sadnúť za jeden stôl so zodpovednými zástupcami významných projektov športovej infraštruktúry v Bratislave a okolí,“ skonštatoval Ladislav Križan, predseda správnej rady Fondu na podporu športu, na margo štvrtkového zasadnutia správnej rady Fondu na podporu športu v hlavom meste Slovenskej republiky.

Na decembrovom rokovaní sa okrem členov správnej a dozornej rady zúčastnili aj poprední predstavitelia bratislavského regiónu, aby predostreli históriu stav a perspektívy miestnej športovej infraštruktúry. Projekty predniesli Tomáš Liška, vedúci oddelenia investičných činností Bratislavského samosprávneho kraja (BSK), Michal Beniač, zástupca riaditeľky odboru stratégie, územného rozvoja a riadenia projektov BSK, Martin Kyrcz, projektový vedúci mesta Bratislava, Mojmír Gaško, zástupca riaditeľa Športového centra polície, Vladimír Baluška, riaditeľ Národného športového centra a Michal Ondruš, líder projektu Národného basketbalového centra.

„Veľmi sa teším, že sme si tu dnes mohli vypočuť strategické zámery, vízie i napredovania jednotlivých projektov. Či už hovorím o zástupcoch Bratislavského samosprávneho kraja a Kampuse športu a zdravia, o aktuálnej výstavbe Národného basketbalového centra, o revitalizácii areálu Športového centra polície v Dúbravke o zámeroch mesta Bratislava i Národného športového centra. V kontexte súčasnej neľahkej politicko-ekonomickej situácie si cením ideovú zhodu, že solídne vybavené priestory pre každodenné športové aktivity detí, mládeže, verejnosti i vrcholových športovcov patria k prioritám a majú nezastupiteľné miesto v regióne hlavného mesta,“ pokračoval Križan.

Koncepciu Kampusu športu a zdravia prezentovali Tomáš Liška, vedúci oddelenia investičných činností BSK a Michal Beniač, zástupca riaditeľky odboru stratégie, územného rozvoja a riadenia projektov BSK. „Zámer projektu je na jednom mieste s výbornou dostupnosťou zo všetkých smerov vybudovať multifunkčný športový areál so športovou školou vrátane súvisiacich zdravotníckych odborov. Hlavné mesto Bratislava, ako aj najväčšie slovenské sídlisko Petržalka si to určite zaslúžia,“ predniesli zástupcovia Bratislavského samosprávneho kraja.

Mesto Bratislava prostredníctvom projektového vedúceho Martina Kyrcza predostrelo doterajší progres i plánovaný zámer rekonštrukcie plavárne Pasienky a letného kúpaliska Tehelné pole. „V prvej fáze sme sa pustili do kanalizácie. Potrebná modernizácia štyridsaťročných technológií, revitalizácia interiéru a exteriéru v rámci celkovej obnovy vzhľadu jedinej plavárne s 50-metrovým bazénom v Bratislave, je o to náročnejšia, že plaváreň sa zatvára len na letné mesiace. Čo sa týka kúpaliska Tehelné pole, náš zámer je zmeniť letné kúpalisko na plnohodnotné celoročné športovisko so zimným prestrešením,“ ozrejmil Kyrcz.

Martin Kyrcz, projektový vedúci mesta Bratislava

O progrese projektu Revitalizácie a dostavbe športového areálu v Dúbravke informoval Mojmír Gaško, zástupca riaditeľa Športového centra polície. „Je dôležité podotknúť, že máme podpísané memorandá s ôsmimi športovými zväzmi, vrátane Slovenského olympijského a športového výboru. V novom areáli sa bude nachádzať športová hala, úpolová telocvičňa, futbalové ihrisko s tréningovou plochou, strelnica, unikátny atletický tunel, atletický ovál, bežecký chodník pre triatlonistov, posilňovňa a regenerácia. Všetky športoviská boli odborne konzultované s príslušnými športovými zväzmi a nadimenzované tak, aby spĺňali maximálne štandardy,“ skonštatoval Gaško.

Mojmír Gaško, zástupca riaditeľa Športového centra polície

So stavom lodenice na Zlatých pieskoch oboznámil členov správnej rady riaditeľ Národného športového centra Vladimír Baluška. „Pevne veríme, že sa nám podarí vyriešiť vlastnícke vzťahy, logistické a komunikačné problémy, aby mohli športovisko plnohodnotne využívať naši športovci,“ povedal Baluška.

Stav aktuálnej rekonštrukcie Národného basketbalového centra komunikoval líder projektu Michal Ondruš. „V jednotlivých fázach je cieľ modernizácia haly na Pasienkoch a zlepšenie jej stavebno-technických parametrov, zabezpečenie technických a priestorových štandardov medzinárodnej organizácie FIBA, zabezpečenie doplnkových funkcií ako tréningová hala, posilňovňa, ubytovacie priestory pre športovcov, fyzioterapia i kancelárske priestory. Som veľmi rád, že v intenzívnej spolupráci s hlavnou architektkou mesta Bratislavy a jej tímom sme pripravili kvalitný projekt a pevne veríme, že novú športovú sezónu 2023/2024 už začneme v zrekonštruovanej hale,“ vyjadril vieru Ondruš.

Michal Ondruš, líder projektu Národného basketbalového centra

Všetci prítomní unisono skonštatovali, že je nevyhnutné spojiť sily a vzájomne si pomôcť nájsť cestu a financie na neustále skvalitňovanie športovej infraštruktúry v Bratislave a jej okolí.

(luc)