Zrekonštruovaná plaváreň v Žiari nad Hronom otvorená

Plavaren ZnH

„Všetko je pripravené, plaváreň je skolaudovaná, od zajtra jotvorená pre širokú verejnosť. Verím, že všetko nové prídete vyskúšať s vašimi detičkami, a samozrejme, i zaplávať si s novom bazéne,“ vyznal sa Peter Antal, primátor Žiaru nad Hronom, počas piatkového slávnostného otvorenia zrekonštruovanej mestskej plavárne.

S komplexnou prerábkou multifunkčného objektu pre všetky vekové kategórie sa začalo ešte v roku 2020, keď sa samospráva rozhodla pristúpiť k jej masívnej obnove. Cieľ bolo zníženie energetickej náročnosti a modernizácia objektu. V oblasti tepelného hospodárstva by mala rekonštrukcia priniesť úsporu až 50 percent.

Projekt zastrešovali počas celej doby stavebných prác mestské Technické služby. Presná suma za rekonštrukciu dnes ešte nie je vyčíslená, ide však o čiastku viac ako 5 miliónov eur. Na projekt prispel Fond na podporu športu čiastkou viac ako 500-tisíc eur a sumou 600-tisíc eur prispeli majitelia spoločnosti Hydro a spoločnosť Penta. Ostatné výdavky uhradilo mesto Žiar nad Hronom zo svojich vlastných zdrojov.

„Zapálený primátor či starosta so vzťahom k športu majúci podporu poslancov i lokálnych podnikateľov môže byť pre šport požehnaním. Mesto Žiar nad Hronom pod líderstvom pre šport roky veľmi prajného primátora Petra Antala je príklad horný nasledovania. Najlepším dôkazom je nielen všeobecne populárne ľadový hokej či futbal, ale i projekt zmodernizovanej mestskej krytej plavárne „Slovalco relax centrum“. Tá nesie pečať spolupráce s lokálnou fabrikou.  Verím, že by mohla inšpirovať celé Slovensko. Teším sa, že ďalšia samospráva, ktorá uspela v tzv. INFRA výzve č. 2 a získala príspevok vo výške viac ako 500-tisíc eur dnes otvorila zrekonštruovaný 25-metrový bazén,“ uviedol Ladislav Križan, predseda správnej rady Fondu na podporu športu.

VIDEO Z OTVORENIA PLAVÁRNE

Pozitívne sa vyjadril i Miroslav Lažo, člen správnej rady fondu a generálny sekretár Slovenského zväzu ľadového hokeja. „Miestny primátor je srdciar, čo sľúbi, to dodrží. Jeho postoj k budovaniu a rekonštrukciám mestských športovísk je nasledovaniahodný. Obyvateľom Žiaru nad Hronom i blízkeho okolia želám, aby si vynovanú plaváren užili a využili naplno," povedal Lažo.

Vďaka príspevkom z fondu už boli zrekonštruované a otvorené bazény v Poprade (50 m) a v Starej Ľubovni (25 m). V najbližších týždňoch budú sfinalizované totálne rekonštrukcie ďalšie dva 25-metrové bazény - v Trnave a Nitre, ktoré tiež uspeli v tzv. INFRA výzve č. 2 a získali príspevok vo výškach cca milión euro. Stavebné práce zároveň naplno bežia v dvoch pre celú SR úplne kľúčových projektoch - v Mestskej krytej plavárni v Košiciach (viac ako 8 miliónov eur príspevku) a na Plavárni Pasienky v Bratislave (príspevok do 1 milióna). „Toto všetko sú fakty a výsledky dlhodobej práce. Tá umožnila, že od vzniku samostatnej Slovenskej republiky neboli príspevky na modernizáciu, rekonštrukciu či výstavbu nových krytých bazénov u nás väčšie. Bez Fondu na podporu športu by to nebolo. Gratulujem a ďakujem všetkým, ktorí to umožnili!" dodal Križan.

(luc), FOTO (ml) + FACEBOOK MESTO ŽIAR NAD HRONOM